Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu

“Spor kültürünü topluma yaymalıyız”

Spor

Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu (HİS) Başkanı Yasin Bölükbaşı, yeni tip koronavirüs (Kovid19) salgını döneminde sporun, vatandaşlar için daha fazla önem ifade ettiğini söyledi. Bölükbaşı, yaptığı açıklamada, “Herkes için spor” anlayışını topluma yaygınlaştırma amacıyla hazırladıkları program ve çalışmalarla, insanları salgın döneminde yaşadıkları olumsuzluklardan, stres ve hareketsiz yaşamın neden olduğu sorunlardan arındırmayı hedeflediklerini anlattı.

‘SPORUN HER YERDE YAPILABİLİR OLDUĞUNU GÖSTERDİK’

Pandemi sürecinde spordan uzak kalınmaması için birçok program hazırlandığını belirten Bölükbaşı, şunları söyledi: “İnsanların hareketleri, bu süreçte evden çıkamadıkları için kısıtlandı. Virüsten korunurken kilo kontrolsüzlüğü ve hareketsizlik birçok hastalığa yol açabilirdi. Salgın döneminde hem HisApp mobil uygulamasıyla hem de her yaşa hitap edecek televizyon programlarıyla sporun her zaman her yerde uygulanabilir olduğunu göstermek istedik. ‘Evde Kal Hareketsiz Kalma’ diyerek evde aletsiz ekipmansız profesyonel şekilde herkesin nasıl spor yapabileceğini anlattık. Sağlıklı beslenme ile ilgili de yayınlar yaptık.”

Toplumun, evin içinde de kolayca spor yapılabileceğini deneyimlediğini dile getiren Bölükbaşı, sözlerine şöyle devam etti: “Hareket etmenin önünde herhangi bir engelin olmadığı anlaşıldı. Spor yapmak için evdeki aletler yeterli oldu. Bir su şişesi ile ağırlık çalışabilir, mekik ve şınav çekebilirsin, egzersiz, esneme dahil olmak üzere her türlü şeyi evden yapabilirsiniz. Salgın dönemde insanlar bunu tecrübe ettiler. HisApp mobil uygulaması ücretsiz, su hatırlatıcı özeliği olan, dokuz yüze yakın egzersiz uygulamasıyla herkes için sporu tek bir program kanalıyla gösterebiliyor.”

‘AİLELER ÇOCUKLARINI SPORA YÖNLENDİRMELİ’

Hareketsizliğin depresyon, anksiyete ve kaygı bozukluğu gibi psikolojik rahatsızlıklara sebep olduğunu vurgulayan Bölükbaşı, “Hareketsiz kalmanın yarattığı psikolojik sorunları da görmeliyiz. İnsanlar streslerini spor yaparak atabilirler. Hareket etmeyen kişi kendini keşfedemez. Herkes için sporun temel amacı hareket etme kültürünü tabana yaymak. Eğer tabana yayılırsa branşlarda başarı gelir. Zira o kültür insanın keşfine giden bir yol haritasıdır. Bu kültür yerleştiğinde branşları daha çok besleyeceğiz” şeklinde konuştu.

Çocukların bir spor branşı ile tanıştırılmasında ailelerinin önemli rol oynadığına değinen Yasin Bölükbaşı, sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye’nin potansiyeli, varlıkları, yatırımları oldukça yeterli ama bilimsel yöntemleri daha fazla kullanmak için toplumu bilinçlendireceğiz. Bunun için aileler çocukların daha fazla spora katılmalarını sağlamalı. “Ailesinde hiç spor kültürü olmayıp dünyada başarılı olan sporcu örnekleri var ama bir çocuk bu kültürü anne babasından aldığı zaman hayatının tamamına yayabilir. Sadece madalya kazanmak amaçlıdeğil amatör branşların desteklenmesi, amatör branşların ayağa kalkması ve toplumdaki bilinçlenme, lisanslama faaliyetleri gibi konularda da çalışmalar yapılıyor.”

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın