Suriye'de Türk ve Rus ortak devriyesine bombalı saldırı

Suriye’de Türk ve Rus ortak devriyesine bombalı saldırı

Dünya

Türk ve Rus askerlerinin M4 otoyolu üzerinde düzenledikleri ortak devriyeye sırasında Eriha’da yola önceden döşenmiş el yapımı patlayıcı infilak ettirildi. Türk ve Rus askeri araçları zarar gördüğü saldırıda yaralanan askerler olduğu açıklandı. Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, İdlib’de barış ve güven ortamının sağlanmasına yönelik çabaları sekteye uğratmayı amaçlayan teröristlerce, 21’inci Türkiye-Rusya Birleşik Devriye Faaliyeti esnasında intikal güzergahında bombalı araç saldırısı düzenlendiği belirtildi. Saldırıda konvoyda görevli 2 araçta kısmi hasar meydana geldiği ifade edilen açıklamada, can kaybı yaşanmadığı kaydedildi.

Rusya’nın Tarafları Uzlaştırma Merkezi’nden yapılan açıklamada da dün sabah 08.50’de İdlib’deki M4 karayolu üzerinde gerçekleştirilen Rus-Türk ortak devriyesi sırasında, konvoyun ilerlediği güzergâh üzerinde teröristler tarafından el yapımı patlayıcı düzeneğinin infilak ettirildiği bildirildi. Açıklamada, “Üç Rus askeri hafif yaralandı. Türk zırhlı aracının mürettebatı arasında da yaralılar var. Tüm yaralılar söz konusu bölgeden hızla tahliye edildi. Rus askerleri Hmeymim Askeri Üssü’ne sevk edildi ve burada gerekli tıbbi yardım sağlandı. Hayati tehlikeleri yok” ifadeleri kullanıldı. Açıklamaya göre, devriye görevine ara verildi, bölgedeki teçhizat tahliye edildi. Patlama neticesinde Rus askeri polislerinin zırhlı personel taşıyıcı aracı ve Türkiye’ye ait bir zırhlı araç zarar gördü. Rus birlikleri Türk askerleri ve Suriyeli güvenlik güçleri ile birlikte İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesinde bulunan militanların saldırının arkasında olup olmadığını araştırıyor.

Türkiye-Rusya arasında 5 Mart’ta imzalanan mutabakata göre mutabakattan beş gün sonra başlayan ortak devriyeler iki buçuk ay boyunca Turumba-Ariha arasında yapılabildi. Ancak 20 Mayıs’ta el Kıyasat’a, 28 Mayıs’ta da Urum el Coz kasabasına, 4 Haziran’daki devriyede de Bsankul’a ulaşarak 30 kilometreyi buldu. En son geçen hafta yapılan 20. ortak devriyede ilk kez mutabakatta belirlenen 70 kilometreyi aşkın TrumbahAyn Al Havr güzergahının tamamında yapılabildi. Güzergah üzerinde yapılan ortak devriyeler başladığı günden beri saldırıların ve teröristlerin kışkırtmasıyla düzenlenen protestoların gölgesinde yapılıyor. Bölgede Türk askerlerine yönelik saldırılar da yapılmıştı. Mutabakata göre M4 karayolunun 6’şar kilometre güney ve kuzeyinin de terör örgütlerinden arındırılması ve güvenli hale getirilmesi gerekiyordu. Ancak bu olmadı. HTŞ ve Türkistan İslam Partisi başta olmak üzere terör örgütleri bu bölgede faaliyetlerine devam ediyor.

Yorumunuzu Buraya Yazın