Suudi Arabistan sarı pasta

Tahran – Riyad Nükleer Atışması

Dünya

İran, nükleer reaktörlerde yakıt olarak kullanılan “sarı pastanın” işlenmesi için gizli tesis kurduğu iddia edilen Suudi Arabistan’a, nükleer programını, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) denetimine açma çağrısında bulundu.

İran’ın UAEA Daimi Temsilcisi Kazım Garibabadi yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’ın nükleer etkinliklerini gizli ve şeffaflıktan uzak bir şekilde sürdürdüğünü söyledi.

Riyad yönetiminin, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması’na (NPT) taraf olduğunu ve UAEA ile kapsamlı güvenlik anlaşması yaptığını hatırlatan Garibabadi, “Suudi Arabistan buna karşın ne yazık ki ajansın koruma önlemlerini kabul etme taahhüdünden kaçınıyor ve ajansın ısrarlı taleplerine yönelik denetimlere izin vermiyor” dedi.

Garibabadi, UAEA ve uluslararası topluma Riyad yönetiminin “gizli” nükleer programını açığa çıkarma çağrısında bulunarak, “Suudi Arabistan nükleer enerjiyi barışçıl şekilde kullanmak istiyorsa ajansın ilgili taahhütlerini kabul etmeli ve tamamen şeffaf bir şekilde hareket etmelidir” ifadelerini kullandı.

ABD’nin Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, 4 Ağustos’ta yayımladığı haberinde, Suudi Arabistan’ın Medine’nin kuzeyinde yer alan seyrek nüfuslu El-Ula kentinde uranyum madeninden sarı pasta çıkarmak için kullanılan gizli bir tesisi Çin’in yardımıyla inşa ettiğini yazmıştı. İlk nükleer enerji santrali Birleşik Arap Emirlikleri’nde çalışmaya başlamasından sonra Suudi Arabistan’da duyulan nükleer etkinlik endişe yaratmıştı. Bunun üzerine açıklama yapan Suudi Arabistan Enerji Bakanlığı, söz konusu haberin doğru olmadığını savunmuştu.

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın