Sokrates

TARİHTE BUGÜN: 15 ŞUBAT

Tarihte Bugün

15 Şubat 399: Sokrates ölüm cezasına çarptırıldı.

15 Şubat 1564: Galileo doğdu.

15 Şubat 1898:İspanya-Amerika Savaşı: Bir Amerikan gemisi Havana (Küba) limanında infilak ederek battı: 260 dan fazla kişi öldü. Olaydan İspanya’yı sorumlu tutan ABD iki hafta sonra İspanya’ya savaş açtı.

15 Şubat 1915: Sarıkamış Muharebesi’ni yürüten 3. Ordu Komutanı Hafız İsmail Hakkı Paşa (37) yakalandığı tifüs hastalığı nedeniyle tedavi gördüğü Erzurum’da hayatını kaybetti.

15 Şubat 1918: Gümüşhane’nin kurtuluşu.

15 Şubat 1946:Yazar İnci Zeynep Oral doğdu.

15 Şubat 1958:Ressam ve yazar Malik Aksel yaşamını yitirdi.

15 Şubat 1958: Eski dışişleri bakanlarından Numan Menemencioğlu 65 yaşında Ankara’da yaşamını yitirdi.

15 Şubat 1959: Atatürk‘ü konu alan The Incredible Turk adlı film CBS Network aracılığıyla yayımlandı. Filmin yönetmenliğini Ermeni asıllı Aram Boyacıyan yapmıştı.

15 Şubat 1969: Türkiye Öğretmenler Sendikası (TÖS) tarafından düzenlenen “Büyük Eğitim Yürüyüşü” Ankara’da yapıldı ve binlerce öğretmen bozuk eğitim düzenini protesto etti.” Halkımızı sömürüden kurtaracağız ” diye slogan attı.

15 Şubat 1970: Prof. Erdal İnönü Ortadoğu Teknik Üniversitesi rektör vekili oldu.

15 Şubat 1976: Türkiye’nin Beyrut Büyükelçiliği Başkatibi Oktar Cirit, bir salonda otururken Ermeni terörizminin kurbanı oldu. Saldırıyı ASALA üstlendi.

15 Şubat 1983: Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT) Genel Müdürü Macit Akman, renkli TV deneme yayınlarının haftada iki saatten dört saate çıkarıldığını belirtti ve 1 Temmuz 1984’den itibaren tamamen renkli yayına geçileceğini söyledi.

15 Şubat 1989: Sovyetler Birliği, Afganistan’dan son işgal birliğini de çekti.

15 Şubat 1999:Eskişehir Cezaevi‘nde “Karagümrük Çetesi” olarak tanınan bir grup Mustafa Duyar‘ı öldürdü, Selçuk Parsadan‘ı yaraladı. Mustafa Duyar, Özdemir Sabancı‘yı öldürmekten, Selçuk Parsadan örtülü ödenek davasından hüküm giymişti.

15 Şubat 1999: PKK lideri Abdullah Öcalan, Kenya’da yakalanarak Türkiye’ye getirildi.

15 Şubat 1999:Ekşi sözlük kuruldu. 15 Şubat 2001 : Ünlü oyun yazarı Orhan Asena Ankara’da yaşama gözlerini yumdu.

15 Şubat 2002:Şair, yazar Sabih Şendil İstanbul’da yaşamını yitirdi.

15 Şubat 2005:Video paylaşım sitesi YouTube kuruldu.

15 Şubat 2015: İşçi Partisi düzenlediği olağanüstü kongreyle ismini Vatan Partisi olarak değiştirdi. Parti’ye çok sayıda milli öncüler katıldı. 15 bin kişinin katıldığı kongre coşkulu geçti. Doğu Perinçek tekrar Genel Başkanlığa seçildi.

Sokrates kimdir

Sokrates

Ünlü filozof Sokrates M.Ö. 15 Şubat 399’da ölüm cezasına çarptırıldı. Özel yaşamına ilişkin çokça bir şey bilmediğimiz Sokrates, Platon ve Ksenophon’a kadar uzanan bir geleneğe göre kendisine üç çocuk veren Ksanthippi ile evlidir. Platon ve Ksenophon’un çizdiği portreye göre basık burunlu, patlak gözlü, sarkık dudaklı ve koca göbeklidir. Alçakgönüllü, alışkanlıklarını ve felsefeden başka bir uğraşı olmadığını bildiğimiz Sokrates başta öğrencisi Platon olmak üzere Yunan gençleri üzerinde giderek yükselen bir etki yaratır.  Öylesine büyük bir hayran kitlesine sahip olur ki çoğu onun bazı alışkanlıklarını taklit etmeye başlar; onun gibi yalın ayak yürürler, yıkanmazlar. Hatta bu grup özentisini alaya almak için Aristophanes Kuşlar adlı komedyasında bir terim icat eder, uzun saçlı olurlar, açlık çekerler, yıkanmazlar, Sokrateslik taslayanlardır. Bu terim Esokraton’dur. Ahlak felsefesinin kurucusu olarak kabul edilen Sokrates’in yaşamının en belirgin olaylarından biri M.Ö. 399 yılında hakkında açılan davadır. Platon’un Sokrates’in Savunması adlı eserinden bildiğimiz kadarıyla Sokrates, şehrin tanrılarına inanmamak onların yerine başka tanrılar koymak ve böylece gençliği zehirlemekle suçlanır. Sokrates bu suçlamalar sonucunda ölüme mahkum edilir. Sokrates, yazılı bir kaynak bırakmamıştır. Yaşamı ve düşünceleri ile bilgileri Aristophanes gibi çağdaş yazarlarla, Platon ve Ksenophon gibi çömezlerinin yazdıklarıyla ve en önemlisi Sokrates’in ölümünden on beş yıl sonra dünyaya gelen Aristoteles’in dolaylı anlatımlarıyla öğrenmekteyiz. Bu tanıklıklar çeşitlilik gösterir. Tarihçilerin karşı karşıya kaldıkları ve çözmeye çalıştıkları Sokrates, felsefi tarihi boyutu diyebileceğimiz tarihi ve yöntemsel sorun kısaca “Sokrates Sorunu” olarak adlandırılır.

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın