Bilge-Olgaç

TARİHTE BUGÜN: 2 MART

Tarihte Bugün

2 Mart 1918: Asker Ailelerine Yardımcı Hanımlar Cemiyeti Nuriye İsmail (Canbolat) Hanım başkanlığında kuruldu. Cemiyet, Enver Paşa‘nın eşi Naciye Sultan‘ın himayesindeydi. Dernek, bir yıl içinde 6247 kişiye yiyecek dağıttı.

2 Mart 1949: Osmanlı Ordusu komutanı ve Cumhuriyet döneminde tüccâr, yatırımcı ve sanâyici. Enver Paşa‘nın kardeşi Nuri Killigil (68), Haliç’teki silah ve mühimmat fabrikasında meydana gelen patlamada 27 kişi ile birlikte hayatını kaybetti.

2 Mart 1950:Van‘ın Özalp ilçesinde hayvan kaçakçılığı yapan 33 kişiyi sorgulamadan kurşuna dizdirmek suçundan yargılanan emekli Orgeneral Mustafa Muğlalı‘nın yargılanması sona erdi. Genelkurmay Askeri Mahkemesi Muğlalı‘ya 20 yıl hapis cezası verdi.

2 Mart 1956: Cumhurbaşkanına hakaretten sanık Ulus gazetesi yazarı Şinasi Nahit Berker’i yıl hapse mahkûm oldu.

2 Mart 1957: Spor adamı Selim Sırrı Tarcan (83) hayatını kaybetti.

2 Mart 1974: TRT Televizyon, çarşamba hariç haftada yedi gün yayın yapmaya başladı.

2 Mart 1994: Türkiye’nin ilk ve en çok film çeken kadın yönetmeni Bilge Olgaç, henüz elli dört yaşındayken, Taksim’deki evinde çıkan yangında yanarak öldü. Yönetmenliğe başrolünü Yılmaz Güney‘in oynadığı “Üçünüzü de Mıhlarım” adlı filmle başladı. İlk deneyiminde yaşadıklarını şöyle anlatmıştı. “Genç bir kadındım. Üstelik bu işi kadın olarak ilk kez yapan insandım. İlk önce bir kadın ne yapabilir diye bakıyorlardı. Kuşkulu bir bakıştı. Ben de çok sert, bağırıp çağıran bir rolü benimsedim. Fakat sonradan bu rolden vazgeçtim. Çünkü insanlar artık bana inanıyorlar ve güveniyorlardı.” Linç adlı filmiyle Adana Altın Koza Film En İyi Yönetmen ödülünü kazandı.1984 yılında çektiği Kaşık Düşmanı filmiyle Antalya Film Şenliği‘nde En İyi Üçüncü Film ve En İyi Senaryo ödüllerini, Fransa‘da düzenlenen Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali‘nde Büyük Ödülü ve Jüri Özel Ödülü’nü kazandı. Gülüşan, İpekçe, Yarın Cumartesi, Gömlek, Kurşun Adres Sormaz Bilge Olgaç’ın yönetmen olarak imza attığı filmler arasındadır.

2 Mart 1994: PKK’ya destek veren HADEP Milletvekillerinin dokunulmazlığı TBMM’de kaldırıldı. Meclis çıkışı gözaltına alındılar.

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın