TBMM Başkanı Mustafa Şentop

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’tan Berberoğlu Açıklaması: AYM Kararı Bağlayıcıdır

Politika

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Anayasa Mahkemesi‘nin CHP Milletvekili Enis Berberoğlu hakkındaki hak ihlali kararı ve yerel mahkemenin eski kararını tekrarlaması da Şentop’un gündemindeydi.

‘YARGITAY KARARI KESİNLEŞTİRİR’

Bazı hukukçuların yorumlarında farklılık olduğunu söyleyen Şentop, Yargıtay’ın kararının bir mahkeme kararı olduğunu, yargılamayı kesinleştirdiğini, bu kararın bağlayıcı olduğunu söyledi.

Anayasanın 84. maddesinin 2. fıkrasına göre kesin hükmün okunarak genel kurula bildirildiğini anlatan Şentop, şöyle devam etti: “Burada ‘Niye hemen bildirilmedi, zaman geçti’ eleştirisi yapılabilir, yoksa ‘Niye bildirildi’ (Berberoğlu’nun vekilliğinin düşürülmesi) diye eleştiri yapılamaz.

Çünkü anayasadaki hükmün gereğidir. Bireysel başvuruyla ilgili müracaatın sonuçlanmasını beklemek söz konusu değil, böyle bir şey yok.

Niye değil? Tabii ki anayasa 1982’de hazırlanmış. Bu madde ile ilgili yapılmış değişiklik en son 1995’te yapılmış bir değişikliktir. Halbuki 2010 yılında bireysel başvuru yolu kabul edilmiştir. Dolayısıyla anayasanın bu konuda bir hükmü yok.”

‘AYM KARARINI BOZACAK MERCİ YOK’

Anayasa Mahkemesi’nin başvurudan yaklaşık 21,5 ay sonra karar verdiğini belirten Şentop “Anayasa Mahkemesi ihlal kararını verdi. Anayasa Mahkemesi kararları bağlayıcıdır. Onun nasıl uygulanacağına dair de bir kanun var” dedi.

Anayasa Mahkemesi’nin kararının da Yargıtay gibi bağlayıcı olduğunu vurgulayan Şentop “Bence ilgili mahkeme, hangi mahkeme ilgili ise muhatap ise bu karara uymalıdır. Anayasa Mahkemesinin kararına. Anayasa Mahkemesi’nin kararının yorumlanması, değerlendirilmesi veya değiştirilmesi, bozulması, iptali gibi bir müessese yok bizim hukuk sistemimizde” diye konuştu.

‘YARGITAY DİKEY AYM YATAY’

Yargıda ilk derece mahkemesinden istinaf mahkemesine, bölge adliye mahkemesine ve en üst merci olarak da Yargıtay’a kadar uzanan bir süreç olduğunu söyleyen Şentop şu uyarıyı da yaptı: “Anayasa Mahkemesi’nin kararı kesin hükmü doğrudan ortadan kaldıran bir karar değil. Çünkü o bu hiyerarşi içinde, sistem yargı kolu içinde bir mahkeme değil. Kabaca ifade edecek olursak Yargıtay’ın kararı dikey etki ediyor, yani bozuyor önüne gelen dosyayla ilgili kararı… Ama Anayasa Mahkemesi kararı tabiri caizse yatay etki ediyor. Yine ilgili yargı kolu içerisindeki mahkemenin bu konuda başka bir karar vermesi lazım Anayasa Mahkemesi kararına göre. Ancak onun üzerine kesim hüküm ortadan kalktığı takdirde bu sefer milletvekilliği meselesi konusu tartışılabilir. Kesin hükmü ortadan kaldıran bir karara ihtiyaç var.”

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın