Tolga Yarman

Tolga Yarman: YCHP emperyal bir proje

Politika

CHP’de adı Genel Başkan adayları arasında geçen kurultay onur üyesi Prof. Dr. Tolga Yarman, YCHP’nin emperyal bir proje olduğunu, bu kafa ile iktidara yürünemeyeceğini belirtti. Yarman, CHP Genel Merkez yönetiminin biatçıları ödüllendirdiğini, dik duranları dışladığını söyledi.

Tolga Yarman, 25-26 Temmuz’da yapılacak kurultay öncesinde yaptığı açıklamada, kurultayın toplum sağlığı açısından, isabetli bir zamanda yapılmadığını vurguladı. Pandeminin henüz geçmediğini kaydeden Yarman, “Kurultay bir yıla kadar ertelenebilirdi” dedi. Hukuksuz biçimde kurultayın toplanması kararı alındığını da iddia eden Yarman, onur üyelerinin dışarıda bırakılmak istenmesinin delegelerin dışarıda bırakılmasıyla eş anlamlı olduğunu ifade etti.

TIPIŞ TIPIŞ, ‘DÖŞEMECİLERİ’ SEÇERLER

Kurultayda parti politikalarının tartışılmayacağını belirten Yarman, “Kurultayda birkaç konuşmadan sonra, adet veçhile, önden hazır, bir yeterlik önergesi verilir. Ne bir tez tartışılır, ne bir sorun… Ne bir siyasa tartışılır, ne bir siyasa yaptırımlaşır. Ne de bir dert dinlenir, Kurultay’da. Oysa öyle bir kültürümüz vardı, ama çoktan öldürüldü. Kurultay’ı tezgahlayanlar, esasen, iyi niyetli çabaları elbette ayrı tutuyorum, ancak, işte, kendilerini seçecek olanları, döşemişlerdir, çoktan. Döşenenler, yine iyi niyetli çabaları ayrı tutuyorum, vaatleri ceplerine yerleştirmiş olarak, döşenmişlikten memnun, giderler, tıpış tıpış, ‘döşemecileri’ seçerler… Üzgünüm, resim tam da budur” diye konuştu.

‘BU KAFA İLE İKTİDAR HAYAL’

Parti yöneticilerinin kontenjandan aday yapılmasını da eleştiren Tolga Yarman, herşeyin Genel Merkez tarafından belirlendiğini, biat edenlerin ödüllendirildiğini, kişilik, birikim, dik duruşun dışlandığını bildirdi. Yarman daha sonra şunları söyledi: “İktidar’a yürüyormuşuz! Bu bir yalan değilse ham hayaldir. Bu kafayla hiçbir yere yürünmez. Zaten Allah aşkına kimin iktidarına yürüyormuşuz? Ekmek için Ekmelettin’in iktidarına mı? Sınav soruları çalındığında, düzmece, ‘her şey yolunda’ türü, soruşturma raporlarından mutmain (tatmin) olan, eski cumhurbaşkanı, şimdi fes gibi tekrar başımıza getirilip, O’nun Cumhurbaşkanlığında, edinilecek iktidara mı? Böylesi bir akıl tutulması olabilir mi? Ama oldu, işte, oldu olacaktı, yine oldurulmak isteniyor… Şunu ihtar etmek zorundayım: YCHP, keşke yanılsam, bir emperyal projedir. Bir nevi, söylerken içim acıyor, şu ki, Paralel CHP’dir. Antiemperyalist CHP değildir. Tıpkı, hakkaniyetsizliğe karşı başkaldırı reflekslerinden sökülmüş, inanç özlerinden ayrıştırılmış, şekle indirgenmek istenen, hurafelerin batağında debelenmeye icbar edilmiş, ‘Ilımlı İslam’ gibi, Büyük Orta Doğu Projesi (BOP), gibi, bir projedir. Dış mıknatıslı, iktidara payanda görevinde olan bir CHP…”

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın