Turizm

Tur iptallerine kredili çözüm

Ekonomi

Turizm acentaları, tur operatörleri ve turizm portalları zor durumda. Müşterilerinden tahsilatları Kovid-19 salgını öncesi yapan şirketler, otellere ödemeleri yaptılar. Oteller de bu paraları yeni sezon yatırımları için harcadılar. Üstelik pandemi kriterleri gelince otellere ilave maliyetler yüklendi. Örneğin açık büfelerin her bölümüne ayrı bir görevli bulunmaya başladı. Misafirler yemeklerini kendileri değil görevlilerden rica ederek alabiliyorlar. Bu da açık büfelerin yarattığı israfı önlüyor. Ancak ilave personel istihdam etmeyi gerektiriyor. Oteline göre israftan kazanılan yeni personele gidiyor. Fakat ilave personel maliyetinin yarısını bile karşılamıyor. Otellerin hemen her bölümlerinde dezenfektanlar bulunuyor. Restoranlara girişte ve kapalı alanlarda maske zorunlu ve sadece ateş ölçümü için personel bulunuyor. Koridorlar belli aralıklarla dezenfekte ediliyor.

ZİNCİR KOPTU HERKES MAĞDUR

Erken rezervasyon ile acentalar, tur operatörleri, turizm portallarına aylar öncesinden ödemelerini yapan müşteriler ise şu sıralar paralarını geri alamamaktan şikayetçi. Üstelik koşulsuz, şartsız rezervasyon iptali sigortası yaptıranlara bile ödemelerinin haftalar sonra ancak yapılabileceği bildiriliyor. Şikayet sitelerinde böyle onlarca mağdurun şikayeti söz konusu.

Konuya ilişkin sektör kaynaklarıyla görüştüğümüzde, ödemeler konusunda ciddi sorunlar olduğu, acenta, tur operatörü ve turizm portallarının nakit sıkıntısı yaşadığını bildirdiler.

Müşterilerden paraları tahsil eden şirketler bunları otellere, seyahat şirketlerine ödediler, oteller de bunlarla yeni yatırımlar yaptılar, personel istihdam ettiler. Ancak geri dönüp parası ödenen hizmet pandemi nedeniyle verilemeyince zincir koptu. Hem müşteri hem de sektör oyuncuları mağdur durumda. Hükümet uçak seferlerinin tamamının başlaması ile birlikte vatandaşlara ödemelerin yapılacağına yönelik bir karar aldı. Ancak bu karar da vatandaşın sorununa çare olmuyor.

YARIM MİLYAR TL YETERLİ

Sektör kaynakları büyüklüğün en az 500 milyon TL düzeyinde olduğunu ve bunun için özel bir kredilendirme formülü bulunarak vatandaşın mağduriyetinin önlenebileceğini belirtiyorlar. Buna göre müşterileri geri ödeme talep eden şirketlere özel, bir yıl ödemesiz, düşük faizli bir kredi paketi açılabilir. Şirketler de bu kredileri doğrudan müşterilere ödeme yapmak kaydıyla kullanabilir. Aksi halde bu şikayetler artacak ve sektör oyuncularına olan güven zedelenecek. İç turizm ile maliyeti kurtarmak peşinde olan oteller de büyük yara alacaklar. Sektör kaynaklarından gelen bu öneriyi geçen dönem Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nde (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Hasan Erdem, vatandaşlarla alt acentaların muhatap olduğunu, vatandaşların ödemeler konusunda baskı yaptığını söyledi. Ortada bir dolandırıcılık olmadığını ve kötü niyet de bulunmadığını anımsatan Hasan Erdem, “Bir pandemi var. Bu süreç nedeniyle herkes mağdur. Devletin bu operatör ve acentalara, vatandaşların dilekçeleri ve talepleri ortada, bunların borçlarının tespiti ve bir listesi çıkarılıp bir kredilendirme yapılabilir. Ancak burada suistimal olmaması için doğrudan ödenmesi şartıyla yapılmalı ki devletin kaynakların peşkeş çekilmesin” dedi.

Geri ödemeler için de bankalara bir güvence sunulmasının da gerektiğini kaydeden Hasan Erdem, “Paranın büyüklüğünden ziyade geri dönüşü önemli. İptal olan turlar yeniden satılsın, vatandaş aynı şartlarda alsın, krediyi acenta bir yıl ödemesiz, uygun faizli ödesin. Bu da düşünülebilir” diye konuştu

Yorumunuzu Buraya Yazın