15 Temmuz

Türk iş dünyasından 15 Temmuz’a ilişkin ‘milli rota’ açıklamaları

Güncel

Türk iş dünyası örgütlerinin 15 Temmuz’a ilişkin açıklamalarında birlik ruhu öne çıktı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle‘nin “milli rota” vurgusu ise ayrıca dikkat çekti. Gülle açıklamasında, “16 Temmuz 2016 sabahı, Türkiye ‘Milli İrade’nin tüm süreçlere hakim olduğu, bugün ve gelecekte içeriden ve dışarıdan kimsenin artık Türkiye’nin geleceğine, kaderine müdahale etmeye cesaret edemeyeceği bir döneme uyanmıştır. 16 Temmuz’dan bugüne olduğu gibi Türkiye demokrasi adına verdiği haklı mücadelesini, vatandaşından iş dünyasına, siyasete ve ordusuna kadar topyekün birlik içerisinde vermeye devam edecek; dünyanın neresinde olursa olsun, yönünü hep milli rotasında tutacaktır” ifadelerini kullandı.

İŞ DÜNYASININ KATKISI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, mesajında, ülkemizin istiklaline ve istikbaline yapılan bu alçakça saldırıyı unutmadıklarını ve unutmayacaklarını vurgularken, milli irade dışında bir seçeneğe asla boyun eğilmeyeceğini ifade etti. Hisarcıklıoğlu, “Fetö terör örgütü mensuplarına karşı vatan savunmasında iman dolu göğüslerini siper eden vatan evlatlarımızla hepimiz iftihar ediyoruz. Türk iş dünyası olarak, aynı ruh ve aynı inançla çalışmayı sürdürüyoruz. Türkiye’nin dünyanın en büyük ekonomileri arasında yerini almasını da yine hep birlikte çalışarak sağlayacağız” dedi. Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu’ndan yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de işaret ettiği üzere, Türk Milleti her zaman, millî birlik ve beraberlikle güçlükleri yenmesini bilmiştir. Küresel ekonomide ve içeride yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Türkiye ekonomisinin görece az etkilenmesinde, iş dünyasının da katkıları büyüktür.

DIŞARIYA VERİLEN MESAJ

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Başkanları da 15 Temmuz’a ilişkin açıklamalarında istikrar ve demokrasi mesajı verdi. Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “Türk halkının dini duygularından beslenerek güçlenen, Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki azınlık konumdaki uzantılarıyla kendi vatandaşına silah doğrultup, demokrasiyi askıya alma çabası içinde olanlara en güzel cevabı 15 Temmuz 2016 günü Türk halkı verdi. Dünya genelinde tüm iş kontaklarımıza Türkiye’de siyasi istikrarın sürdüğünü, demokratik seçimlerle gelen hükümetin iş başında olduğunu dile getiriyoruz” dedi. Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, “İhracatçılar olarak, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında dünyanın hemen hemen her ülkesindeki ticari partnerlerimize, Türkiye’de demokratik rejimin tüm kurumlarıyla çalıştığını, siyasi istikrarın korunduğunu, ve Türkiye’nin her zaman olduğu gibi tüm dünya için istikrarlı ve stratejik bir çözüm ortağı olduğu mesajını güçlü bir şekilde verdik, vermeye de devam ediyoruz” derken, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Birol Celep de, “Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan Türkiye Cumhuriyeti, Türk milletinin demokrasiye bağlılığını muhafaza etmek ve muasır medeniyetler seviyesine ulaştırmak için var gücüyle çalışmaya devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

ATATÜRK’ÜN KOYDUĞU HEDEF

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Davut Er ise, “İçinden geçtiğimiz bu zorlu salgın dönemini de, Ülkemizin en az zararla atlatması ve hatta içinde bulunduğumuz şartlara rağmen üretici ve çiftçimizle birlikte elbirliği yaparak bu dönemi Ülkemiz adına kazançlı bir şekilde geçirmek adına tüm gayretimizle çalışıyoruz” diye konuştu. Ege Tütün İhracatçıları Birliği Başkanı Ömer Celal Umur, “100. kuruluş yıldönümüne doğru emin adımlarla ilerleyen Türkiye Cumhuriyeti’ni, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ortaya koyduğu muasır medeniyetler seviyesine çıkarma hedefine ulaştırmak için Türk demokrasisine sahip çıkmak hepimizin ortak görevi” mesajı verdi.

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın