Dar Gelirli

Türk-İş: Ücretli Çalışanlar ve Emeklilerinin Daha Fazla Fedakârlık Yapacak Gücü Kalmamıştır

Ekonomi
Türk-İş’in Kasım ayı araştırmasına göre açlık ve yoksulluk sınırı yükseldi. Asgari ücret sınıfta kaldı. Türk-İş’ten yapılan açıklamada ‘Ücretli çalışanlar ve emeklilerinin daha fazla fedakârlık yapacak gücü kalmamıştır’ denildi.

Türk-İş Kasım ayı açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı. Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı asgari ücretin üzerine çıkıp 2 bin 517 liraya yükselirken, yoksulluk sınırı da 8 bin 197 lira oldu. Türk-İş dar ve sabit gelirlilerin yeni bir fedakârlığa takati olmadığını bildirdi.

Türk-İş Kasım ayı açlık ve yoksulluk sınırı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Tüm dünyada yaşanan Koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisi ekonomik ve sosyal alanda devam etmektedir. Özellikle dar ve sabit gelirli kesimlerin geçim şartları gün geçtikçe ağırlaşmaktadır. Çalışanların salgın döneminde karşı karşıya kaldığı düşük gelir, işsizlik, artan enflasyon günlük yaşantıda sıkıntıları artırmaktadır. Yeni normalleşme sonrası yaygınlaşmaya başlayan salgın hastalığa karşı alınan tedbirler, çalışma ve yaşama şartlarında beklenen iyileşmeyi ötelemiştir” denildi.

Hane Gelirlerinde Düşüş ve Borçlanma Arttı

Hane gelirlerinde gerileme ve daha fazla borçlanma yaşandığı vurgulanan açıklamada, “Dört kişilik ailenin açlık sınırı asgari ücretin üstünde olmaya devam etmektedir. Ücretli çalışanlar ve emeklilerinin daha fazla fedakârlık yapacak gücü kalmamıştır” ifadeleri kullanıldı. Açıklamada araştırma sonuçları hakkında şu bilgiler verildi:

Türk-İş araştırmasına göre, 2020 kasım ayında; dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.516,67 lira oldu. Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 8.197,62 liraya yükseldi. Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 3.073,63 olarak belirlendiği kaydedilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Salgın Döneminde Değişen Hane Halkı Tüketimi Nedeniyle Enflasyon Hesabı Tartışmalı

“Dört kişilik bir ailenin aylık gıda harcaması (mutfak masrafı) bir yıl öncesine göre 414 lira, temel ihtiyaçlar için yapılması gereken toplam harcama ise 1.348 lira arttı. Ücret gelirlerinin düşük ve yetersiz olduğu dikkate alındığında, gerçekleşen ya da hedeflenen enflasyonu çıkış noktası yaparak ücretleri artırmak yerine, insana yakışır geçim düzeyini sağlayacak bir gelirin çıkış noktası yapılması daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Kaldı ki, özellikle pandemi döneminde değişen hane halkı tüketimi nedeniyle, mevcut enflasyon hesaplamasının da tartışmalı olduğu da dikkate alınmalıdır.”

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın