Türkiye Basketbol Federasyonu

Türkiye Basketbol Federasyonu: Lig 26 Eylül’de Başlayacak

Spor

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde liglerin yeniden başlaması için “Basketbola Dönüş Protokolü” açıkladı. TBF, hazırladığı takvim doğrultusunda Basketbol Süper Ligi’ni 26 Eylül’de başlatmayı planladığını duyurdu. Yapılan açıklamada, federasyonun internet sitesinde yer alan protokolün, çok kapsamlı ve güçlü iletişim kurularak hazırlandığı belirtildi. Detaylı ve titiz bir şekilde tüm kurumların alması gereken önlemlerin, TBF Sağlık Kurulunun önerisiyle protokolde açıkça anlatıldığı ifade edildi.

TÜM OLASILIKLAR DÜŞÜNÜLDÜ

Toplam 57 sayfa ve 11 ana başlıktan oluşan protokolde, liglerin başlangıç tarihi de açıklandı. Protokole göre, Basketbol Süper Ligi’nin 26 Eylül’de, Kadınlar Basketbol Süper Ligi’nin 3 Ekim’de, Türkiye Basketbol Ligi’nin ise 16 Ekim’de başlaması planlanıyor.

TBF, yayımladığı protokolle liglerin başlamasıyla ilgili çeşitli senaryoları da paylaştı. Bütün alternatiflerin hazırlandığı protokole göre, eğer Basketbol Süper Ligi 26 Eylül’de başlayamazsa ya da ilk 8hafta içinde müsabakalar süresiz durdurulursa, “Kısaltılmış Sezon Süreci” (2’nci Etap) devreye girecek.

2’nci Etap ise 9 Ocak’ta başlayacak. İlk iki etapta sıkıntı yaşanması durumunda, “Sezonu Sonuçlandırma Süreci” (3’üncü Etap) bölümüne geçilecek. 3’üncü Etap için oynanma kararı verilmesi durumunda tarih daha sonra açıklanacak. 2020-2021 sezonu normal lig müsabakaları başladıktan sonra herhangi bir etapta müsabakaların durması ve devamına imkan kalmadığına karar verilmesi durumunda ise “Beyaz Sezon” ilan edilecek. Diğer ligler için de bu prosedür geçerli olacak.

 

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın