F-35

‘Türkiye niye hala F-35 programında’

Dünya

ABD’li dört senatör ABD Savunma Bakanı Mark Esper‘e mektup yazarak F-35 programından ihraç edilmesine ilişkin karar alınmasına rağmen Türkiye‘nin neden bu programda yer almaya devam ettiğini açıklamasını talep etti.

ABD’de Cumhuriyetçi senatörler James Lankford ve Thom Tillis ile Demokrat senatörler Jeanne Shaheen ve Chris Van Hollen imzalı mektup James Lankford’un internet sayfasından yayınlandı. Mektupta senatörler, “Türk üreticiler, projeye katılım yasağına rağmen ana aksamları üretmeyi ve tedarik etmeyi sürdürüyor. Türkiye’nin üretimdeki dahlinin devam etmesinin nedenlerinin açıklanmasını, Türk üreticilerin iletişim bilgilerinin, onlarla yapılan sözleşmelerin başlangıç ve bitiş tarihlerinin sunulmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Senatörler, Türkiye’yle işbirliğinden vazgeçilmesinin Amerikan tarafı için ek mali yük doğuracağını ancak NATO önündeki diplomatik yükümlülüklerin yerine getirilmesi için bunun yapılması gerektiğini savundu.

Geçen hafta Anadolu Ajansı’nın sorularını yanıtlayan Pentagon sözcülerinden Jessica Maxwell, Türk şirketlerinin F-35 uçağı için ürettiği 139 parçanın üretiminin 2022 boyunca devam edeceğini söylemişti. Maxwell, “Sanayi ortaklarımız devam eden kontratlarını icra edecekler. F-35 programı bu noktada, maliyetli, düzen bozucu ve gereksiz sözleşme fesihlerinden kaçınmaya çalıştı” ifadelerini  kullanmıştı.

Yorumunuzu Buraya Yazın