Çetin Osman Budak

Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri işşizlik

Politika

İşsizliğin Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri olmaya devam ettiğini belirten CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, “Büyük bir sel dağdan kopmuş geliyor ve bu selin önünde ne varsa alıp götürüyor. Hem ekonomik, hem sosyal patlamalara sebep olabilecek boyutlara gidiyor” dedi.

Budak, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, asıl gündemin işsizlik, yoksulluk olmasına rağmen Meclis çatısı altında bunların konuşulmamasını eleştirdi. Budak, turizmin doğrudan döviz kazandıran tek ana sektör olduğunu belirterek, koronavirüs salgınıyla birlikte sorunların büyük boyutlara ulaştığını söyledi. Sektörde, kasım ayından bu yana 700 bin kadar kişinin işsiz kaldığını ifade eden Budak, turizm sektörünün bu sene beklenen rakamları elde edemeyebileceğini söyledi.

İKİ YILDA 3.5 MİLYON İŞSİZ

Bu kişilerin İşsizlik Sigortası Fonundan ve kısa çalışma ödeneğinden faydalanamadığını dile getiren Budak, krizden her sektörün etkilendiğini kaydetti. Budak, son verilere göre iki yılda 3 milyon 500 bin kişinin işini kaybettiğini ifade etti.

İşsizlik Fonu’nda 2019 sonunda 131 milyar lira olduğunu ancak işsiz kalanlara 8-10 milyar lira civarında para ödendiğini aktaran Budak, fondaki paranın nereye harcandığını sordu. Budak, “İşsizlik Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri olmaya devam ediyor. Daha önce yok muydu? Vardı. Pandemi süreci buna etki yaptı mı? Yaptı. Fakat uyarmak gerekiyor, hem toplumu hem iktidarı. Büyük bir sel dağdan kopmuş geliyor ve bu selin önünde ne varsa alıp götürüyor. Hem ekonomik, hem sosyal patlamalara sebep olabilecek boyutlara gidiyor” diye konuştu.

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın