Test

Ülkeye Adım Atana Kovid-19 Testi Yapmalıyız

Sağlık

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, “Ülkemize gelecek turistler, koronavirüs testlerini yapıp giriş yaparlarsa, biz de ülke olarak daha rahat ederiz. Bizim zaten her gelen kişiye ‘koronavirüs varmış’ gibi yaklaşmamız gerekiyor. Kurallara uyulursa turizm alanında ciddi bir risk olmayabilir” dedi.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Halk” Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı, Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri KuruluÜyesi Prof. Dr. İlhan, Türkiye’ye yurtdışından olan her girişin risk oluşturabileceğini söyledi. İlhan, risklere karşı otellerin ‘Güvenli Turizm Sertifikası’ almış olması gerektiğini belirterek, şöyle konuştu: “Bu konuyu Kültür ve Turizm Bakanı’mız da açıklamıştı. 50 ve üzeri odaya sahip olan otellerin bu sertifikaya sahip olması gerekiyor. Gelen turistlere 30 avro karşılığında koronavirüs testi yapılabilecek. Bu testler tabii ki tanınmış sağlık kuruluşu tarafından yapılabilecek. Bu oteller il müdürlükleri ile koordinasyon halinde koronavirüs testlerinden sorumlu bir kişi belirlemeleri ve takiplerini buradan yapmaları gerekecek. Eğer gelen turistlerde koronavirüs saptanırsa, bununla ilgili gerekli tıbbi girişimler yapılacak.”

‘DİNLENDİRİLMİŞ ODA TAHSİL EDİLMESİ GEREKİYOR’

Prof. Dr. İlhan, turistlerin alması gereken tedbirleri ne kadar uygulayacakları konusunda emin olamadıklarını belirterek, şöyle sürdürdü: “‘Güvenli Turizm Belgesi’ne sahip olanotellerde, otelin girişindeateş ölçümünden valizlerin dezenfeksiyonuna kadar odaların temizliğine dikkat edilmeli. ‘Dinlendirilmiş oda’ dediğimiz yani bir önceki turist odadan çıktıktan sonra bir sonraki kişinin hemen odayı kullanması değil de, en az belli bir zaman zarfında dinlendirilmiş, havalandırılmış ve dezenfeksiyon koşullarında odaların tahsil edilmesi gerekiyor. Otelin giriş aşamasından hatta uçaktan inip Türkiye’ye ayak bastıktan sonra servis ile gidilen aşamadan itibaren koronavirüsle mücadele kurallarına dikkat edilmesi gerekiyor.”

‘ALDIĞIMIZ ÖNLEMLERİN YETERLİ OLDUĞUGÖZÜKÜYOR’

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Almanya’nın Türkiye’nin 4 turizm şehrine yönelik seyahat kısıtlamasını kaldırdığını hatırlatarak, şunları kaydetti: “Bunda bizim aldığımız önlemlerin yeterliliğinin iyi olduğu gözüküyor. Biliyorsunuz ki, Almanya İspanya ile sınırlarını tekrar kapattı çünkü İspanya’daki vaka sayısında ciddi bir artış var. Evet, bizde de artış olan illerimiz var ancak belli illerimizde bu durum söz konusu. Buna göre de Almanya’dan ya da Rusya’danveya başka ülkelerden gelebilecek turistler, güvenle ülkemizi tercih edebilecekler. Ancak onların da mutlaka kurallara uyması gerekiyor. Burada tur acentalarına ve rehberlerine de büyük görev düşüyor. Türkiye’deki koronavirüs ile mücadele kuralları dünyadan farklı değil. Fiziksel mesafe, maske ve hijyen koşullarına özellikle dikkat edilmesi gerekiyor. Aynı şekilde koronavirüs testi de uygulanabilir. Hatta kimi oteller kendi otellerine giriş yapılmadan önce koronavirüs testi de isteyebilirler. Bu da bir tercih olacaktır, doğru bir yaklaşım olacağının kanısındayım. Eğer ülkemize gelecek turistler koronavirüs testlerini yapıp giriş yaparlarsa, biz de ülke olarak daha rahat ederiz. Biz zaten her gelen kişiye ‘koronavirüs varmış’ gibi yaklaşmamız gerekiyor. Kurallara uyulursa turizm alanında ciddi bir risk olmayabilir.”

‘OKULUMDAN OLUYORUM’ DİYE UYARIN

Yeni eğitim öğretim yılı 31 Ağustos’ta uzaktan eğitimle açılıyor. 21 Eylül’den itibaren “seyreltilmiş ve aşamalı” olarak yüz yüze devam edecek… Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Kurallara uyun. Uymayanları, ‘okulumdan oluyorum’ diyerek uyarın” önerisinde bulundu. Koca, sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki hesabından yaptığıaçıklamada, şu ifadeleri kullandı: “Sevgili çocuklar ve gençler. Okullar, önce uzaktan eğitimle açılacak. Yüz yüze eğitim, 21 Eylül’de. Sebebi, Koronavirüs salgını. Bu virüs size de bulaşabiliyor. Sizden bir büyüğünüze geçtiğinde onun sağlığını bozuyor. Kurallara uyun. Uymayanları, ‘okulumdan oluyorum’ diyerek uyarın.”

 

Yorumunuzu Buraya Yazın