Yeni Türk İHA'sı uçuşa hazırlanıyor

Yeni Türk İHA’sı Havada Şekil Değiştiriyor

Güncel

Türk savunma sanayisindeki insansız hava aracı (İHA) çözümlerine dikine iniş kalkışlı ve dönebilen kanatlı Alesta eklendi. Bir süredir farklı bir İHA konsepti üzerinde çalışmalarını sürdüren Nurol BAE Systems Hava Sistemleri AŞ (BNA) Genel Müdürü Eray Gökalp, sistem seviyesinde ‘uçuş emniyet kritik’ diye tarif edilen ve herhangi bir arıza ya da kaybında ölümcül kazalara sebep olacak sistemleri özgün olarak geliştirmeyi amaçladıklarını söyledi. “Bunlar arasında uçuş ve motor kontrol sistemlerini, yakıt sistemlerini sayabiliriz” diyen Gökalp, “Bu kapsamda Milli Muharip Uçak, Hürjet, Özgün Helikopter programlarımız hedef alanımızda yer alıyor. Yenilikçi teknolojiler konularında da Ar-Ge faaliyetleri yürütüyoruz. Bir mühendislik yol haritası hazırladık.

Geçen yıl sanal kokpit konusunda yaptığımız ArGe çalışması İngiltere’de BAE Systems Teknoloji Yarışması’nda inovasyon ödülüne değer bulundu” ifadelerini kullandı.

HAVADA ŞEKİL DEĞİŞTİRİYOR

Gökalp, mühendislik yol haritalarında yer alan projelerden Alesta İHA’nın kavramsal tasarımını ortaya koydukları bilgisini verdi. Türkiye’de İHA alanında büyük firmaların stratejik, taktik ve saldırı konseptlerinde görev yapabilen çok ciddi sistemler geliştirip kullanıma sunduklarını hatırlatan Gökalp, Alesta’nın diğer İHA’lardan farklı bir konfigürasyona sahip olduğunu dile getirdi. Gökalp, şu değerlendirmede bulundu:

“Aracımız döner kanatlı yapıya sahip. Kanatların dik pozisyonunda dikine iniş-kalkış yapabiliyor. Düz uçuşa geçtiğinde ise kanatlar yatay pozisyona geçerek sabit kanatlı uçak modunda uçabiliyor. Avantajı, sabit kanatlı uçak ile helikopterin uçuşlarının avantajlarını bir arada görebiliyorsunuz. Sabit kanatlı bir aracın ihtiyaç duyduğu bir piste ihtiyacı yok.

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın