TOKİ konut

Yurttaş dertli: TOKİ taksitleri yükseldi

Halkın Gündemi

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), salgın nedeniyle 2 ay ertelediği konut taksitlerini Temmuz ayı ile birlikte 6 aylık taksit tutarına yaydı. Böylece 2 bin 900 TL civarında konut taksiti ödemesi gereken bir kişi 6 ay boyunca 4 bin TL civarında taksit ödemek zorunda kalacak. Vatandaşlar, ertelenen iki aylık tutarın bütün aylara yayılması veya ilave iki aylık taksit dönemi oluşturulmasını talep ediyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, koronavirüs önlemleri kapsamında TOKİ ve Emlak Konut’tan ev alan vatandaşların bu süreçte mağdur olmamaları için nisan ve mayıs ayı konut taksitlerini ertelediklerini duyurmuş bu haberle vatandaşlar bir nebze de olsa rahatlamıştı. Haziran ayı ile birlikte vatandaşlar tekrar taksitlerini ödemeye başladı. Ancak Temmuz ayı taksit döneminin gelmesiyle birlikte vatandaşlar büyük bir şok yaşadı. Taksitlerini ödemeye giden birçok vatandaş, ertelenen iki ayın toplam ücretinin Temmuz ayı ile birlikte toplam 6 aylık taksitlere eklendiğini öğrendi. Böyle olunca 2 bin 900 TL civarında taksit ödemesi gereken bir vatandaş 6 ay boyunca ayda yaklaşık 4 bin TL civarında bir ücret ödemek zorunda kalacak.

VATANDAŞ SON GÜN ÖĞRENDİ

Vatandaşlara bu durum ise taksit ödeme zamanının son gününde gelen mesajla bildirildi. Durumu son anda öğrenen vatandaşlar yaşadıkları mağduriyete karşı tepkilerini sosyal medyadan dile getirdi. Bazı vatandaşlar ise CİMER’e başvuruda bulundu.

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın